Forårsfest program

Velkommen til Rytmisk Centers Forårsfest 2018 og 40 års jubilæum.

Vi glæder os til at se kursister, undervisere, venner, naboer og bekendte til to dage med musik, fest og hygge.

Forårsfesten bliver samtidig en fejring af Rytmisk Centers 40 års jubilæum som kulturinstitution i København.

Forårsfesten afholdes på:

Rytmisk Center
Vesterbrogade 107E
1620 København

Besøg vores to barer i henholdsvis Café LUNA og på 3. sal. Her sælger vi øl og vand til fornuftige priser. Vi tager imod kontanter og MobilePay.

Gratis entré.

Tilmeld dig vores Facebook event her.

Program fredag den 25. maj

 

CAFÉ LUNA

18.00-18.30: Talentbandet v/ Mikael Kjær
18.30-19.00: Folk Collective v/ Elisabeth Dichman
19.00-19.30: The Classics – ulige uger v/ Kristian Nørgaard Hybel
19.30-20.10: Rytmisk Center Bigband v/ Asger Drasbæk Philipsen
20.10-20.40: Absolute Music Band v/ Sebastian Sandstrøm
20.40-21.10: Balkan Türk v/ Claus Mathiesen
21.10-21.40: Ecstatic Pebbles v/ Troels Lund Sørensen
21.40-22.10: Soul Connection v/ Mikael Kjær
22.10-22.40: Funk Soul Brother v/ Troels Lund Sørensen

LOKALE 32

18.00-18.30: Snabel Jazz v/ Jakub Dybzynski
18.30-19.00: Nice n’ Noisy v/ Fredrik Hjulmand Nielsen
19.00-19.30: Red Hot Blues v/ Niels Yde
19.30-20.00: 44 Blues v/ Niels Yde
20.00-20.30: Music Lab. v/ Kaare Bjerke
20.30-21.00: Pop / Rock / Soul v/ Carsten Pedersen
21.00-21.30: Ny vin på gamle flasker v/ Kaare Bjerke
21.30-22.00: Jazz Sammenspil v/ Terkel Wisti Nørgaard
22.00-22.30: Rock On! v/ Thomas Carlsen

Program lørdag den 26. maj

 

CAFÉ LUNA

10.30-11.30: “Rotation og Sammenspil v/ Carsten Pedersen”

11.30-12.15:
Musik til film v/ Mija Milivic
The Black Harmony v/ Peter Albrechsen
Rotation v/ Mads Elming

12.30-13.45:
Sammenspil v/ Stine Andersen
Sammenspil v/ Kristian Søltoft
Sammenspil v/ Kasper Larsen

13.45-14.15:
Rotationshold v/ Rasmus Hollerup
Sammenspilshold v/ Rasmus Hollerup

15.00-15.25:
Tumpekoret 1 v/ Catrine Nordseth & Mathias Grønhøj
15.25-15.50: Sonido v/ Rasmus Hollerup & Christine B. Tofft
15.50-16.15: Synger med de rigtige v/ Hanne Hammer

LOKALE 32

11.00-12.30:
Sang, guitar og sangskrivning v/ Mette Lethan
Sang og Kor v/ Vivi Grøn

15.00-15.25: Synkoperne v/ Lise Rydstrøm & Mathias Sihvonen
15.25-15.50: More Music v/ Merete Sørensen
15.50-16.15: Rytmix v/ Clara Singerholm & Simon A. Ulsnes

GÅRDEN

11:00 – 11:20: Aquarella optog
14:30: Performance Drummers v/ Thomas Carlsen

Vi forbeholder os ret til ændringer.